#

“Your Growth, Our Puzzle”

contact us
What can we do for you?

KUŞ BAKIŞI GİRİŞİMCİLİK

Tüm süreçleri birlikte yaşıyor olmak, onlar için iyi bir ortaklığın temel taşlarını oluşturuyor. Başta onlar olmak üzere doğadan öğreneceklerimizin sınırı yok. Hayvanlar alemindeki bazı güçlü özellikler, girişimciler için de önemli dersler içeriyor. Bu yazıda farklı güçlü özellikleri ile bazı türleri inceledim. Bremen Mızıkacıları masalındaki gibi iş birliği içerisinde çalışan, farklı güçlü özelliklere haiz bir kurucu ekibe sahip girişimin yapamayacağı yok.

 

🦁 Aslanlar ve Liderlik

 

Aslanlar, sürülerini yönetme konusunda doğuştan liderdirler. Sürü lideri, sadece kendisi için değil, sürüsünün güvenliği ve refahı için de sorumluluk taşır. Aslanların sürü lideri, grubun güçlü ve deneyimli üyesi olarak, avın planlamasını ve koordinasyonunu sağlar. Yaşamda kalabilmek adına kafile üyesi diğer aslanlar lider aslanın yetkilerini kabul ve itaat ederler.

Girişimcilikte de liderlik, aynı şekilde ekibinizi bir arada tutmak ve hedeflere ulaşmak anlamına gelir. Zamanın, enerjinin ve rekabetin zorlu şartlar dayattığı yolculuklarda hedefine kitlenmiş bir ekibi durdurmak zor olacaktır. Aksi durumda ise avlanamaz; hatta av olabilirsiniz.

 

🐬 Yunuslar ve İş Birliği

 

Denizin en zeki canlılarından olan yunuslar, grup içinde mükemmel iş birliği örnekleri sergiler. Her yunusun farklı bir rolü vardır ve birlikte çalışarak avlanırlar. Yunuslar, ses dalgalarını kullanarak grup içindeki iş birliği sayesinde daha fazla balık avlarlar.

Girişimcilikte de ekip çalışması ve iş birliği, büyük hedeflere ulaşmanın temel taşlarından biridir. İstisnalar haricinde bir fikri tek başına gerçeğe çevirmek imkansıza yakındır. Başarılı olmak için derin yetkinliklere sahip olmamız gereken bu dönemde doğru ekiple doğru iş birliği kritik öneme sahip.

 

📺The advanced hunting strategy of a dolphin - The Wonder of Animals: Episode 9 - BBC Four

 

🦉 Baykuşlar ve Stratejik Düşünce

 

Baykuşlar, gece avcıları olarak bilinir ve karanlıkta bile avlarını rahatlıkla bulabilirler. Biyolojik olarak, baykuşların geniş göz bebekleri ve gelişmiş görüş sistemleri gece da geniş bir görüşe sahip olmalarını sağlar. Bu durumu operasyonel uğraşların içerisinde dahi stratejik bakış açısını korumaya benzetebiliriz.

Girişimci iseniz yüksek hızda uçmanız gerekiyor. Bu yüksek hız içerisinde yanlış doğrultuda gitmemek için rotanızı sürekli olarak kontrol etmekte, yoldaki engelleri ve fırsatları sürekli taramanızda fayda var.

 

🐝 Arılar ve Sürekli İyileştirme

 

Arılar sadece nektar toplamaz. Aynı zamanda kovanlarını da düzenli olarak inşa eder ve bakımını yaparlar. Kovanlarındaki verimi iyileştirmek adına sürekli çalışan bir ekip vardır.

Girişimcilikte de sürekli olarak işlerinizi gözden geçirmeli, geliştirmeli ve yeniliklere açık olmalısınız. Nektar toplamak müşteri adayı (lead) yakalamak ise kovandaki çalışmaları da kurumsal gelişim olarak nitelendirebiliriz. Eğer petek gelecek nektarı karşılamaya hazır değilse büyürken batma hikayesi gerçeğe dönüşebilir. Arılar gibi sürekli gelişme ve iyileştirme faaliyetleri ile kapasiteleri eş güdümlü artırmakta fayda var.

 

🦚 Tavus Kuşları ve Farklılaşma

 

Tavus kuşları, muhteşem tüyleriyle dikkat çekerler. Bu tüyler, diğer kuşlar gibi kamuflaj yapmak yerine, tam tersine dikkat çekmelerini sağlar. Tavus kuşları tüylerini, eş bulma sürecinde gösteriş yapmak ve dikkat çekmek için kullanılır. Girişimcilikte de farklılık ve yaratıcılık, sizi rakiplerinizden ayıran unsurlardır.

 

Growth üzerine verdiğimiz danışmanlıklarda firmalardan rakip analizine uyumlu olacak şekilde öncelikle "Differentiator" veya "Unique Selling Point" lerini bulmalarını isteriz. Sıra dışı değer önerileri ve benzersiz yaklaşımlar, girişiminizi öne çıkarabilir ve rekabette öne geçirebilir. Yoksa bu global rekabet ortamında herkesin gittiği yoldan giden, herkesin vardığı yere dahi varamıyor.

 

Oğuz Atay'ın da dediği gibi: "Tabiat, bakmasını bilene sırlarını açarmış." 


Girişimcilik ve gelişimi yolculuğumuzda doğru yere bakmak dileğiyle.

 

#

KUŞ BAKIŞI GİRİŞİMCİLİK

/Startup Dünyasına Hayvanlar Aleminden Öğretiler